adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Czym charakteryzują się ruszta pełne dla prosiaków?

Tradycyjne metody utrzymywania trzody chlewnej bazują na wykorzystywaniu ściółki, która najczęściej jest rozkładana dość grubą warstwą. Taki system sprawia, że zmniejsza się koszt wyposażenia chlewni, jednak tym samym rośnie ilość czynności, które należy wykonać w celu pozbywania się obornika, magazynowania, przygotowywania oraz podścielania słomy, a także dbania o odpowiedni poziom higieny przekładający się na zdrowie stada. W przypadku większych hodowli znacznie częściej stosowane są więc ruszta betonowe dla trzody. Przekonajmy się, jakie są korzyści z użycia rusztów i ich ograniczenia.

 

Zastosowanie rusztów betonowych i ich zalety

prosiętaRuszta betonowe to prefabrykowane elementy wykonane z wytrzymałego betonu o znikomej nasiąkliwości, w których znajdują się szczeliny umożliwiające swobodny spływ gnojowicy. Układa się je nad kanałami, którymi gnojowica spływa do systemu odpływów, a następnie do zbiornika służącego do jej magazynowania. Dzięki odpowiedniemu rozstawowi i zgodnej z przepisami szerokości szczelin ruszta są bezpieczne dla zwierząt i nie zwiększają znacząco ryzyka poślizgnięć oraz powstawania urazów wskutek upadków. Ułożenie rusztu oznacza także zgodnie z obowiązującymi regulacjami możliwość zwiększenia liczebności stada przypadającego na tę samą powierzchnię. Korzystanie z systemu rusztów oznacza też mniejszą pracochłonność, a więc możliwość oszczędzenia na kosztach robocizny. Ułatwiają też kontrolę warunków mikrobiologicznych.

 

Ograniczenia rusztów betonowych

Zastosowanie rusztów betonowych przynosi wiele wymiernych korzyści, jednak wymaga poczynienia sporej inwestycji. Trzeba też pamiętać, że moduły muszą być dostosowane do wieku zwierząt. Im są one młodsze, tym mniejsza powinna być szerokość szczeliny oraz tym większa szerokość beleczki rusztu.