adresBorszewice Cmentarne 30A, 98-100 Łask

Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon 601 689 023 

Telefon 781 234 343

Jak powinna być wyposażona dobra chlewnia?

Prowadzenie hodowli trzody wymaga zapewnienia odpowiednich warunków do utrzymywania stada. Bez właściwego wyposażenia chlewni ciężko o uzyskiwanie dobrych przyrostów masy oraz zachowania zwierząt we właściwej kondycji, a więc i osiągnięcia satysfakcjonujących wyników finansowych. Przekonajmy się, jakie urządzenia i akcesoria powinny się znaleźć w każdej nowoczesnej chlewni.

 

Podstawowe wyposażenie chlewni

mężczyzna w chlewniRozwiązania pozwalające na zapewnienie warunków sprzyjających szybkiemu wzrostowi to przede wszystkim właściwa organizacja chlewni. W każdej hodowli trzeba mierzyć się z problemem odprowadzania nieczystości i zbierania gnojowicy. W obiekcie nie może więc zabraknąć rusztów betonowych, tworzących stabilne podłoże i ułatwiających spływanie gnojowicy, a także rur i zbiorników pozwalających na jej bezpieczne gromadzenie. Ważna będzie także budowa wygrodzeń, które pomogą w oddzieleniu poszczególnych grup zwierząt ze względu na typ pobieranej paszy czy wiek. Najlepiej sprawdzają się zwykle klasyczne słupki stalowe połączone z trwałymi i ułatwiającymi utrzymanie czystości deskami z tworzywa sztucznego. Dla zachowania stada w dobrej kondycji trzeba też zastosować wydajny system wentylacyjny – wloty powietrza, kominy wywiewne, wentylatory oraz system sterujący poziomem przepływu.

 

Rozwiązania pozwalające na żywienie trzody

Do podstawowego wyposażenia chlewni należą automaty paszowe pozwalające na systematyczne pobieranie pokarmu. Przy większych stadach ciężko obejść się bez paszociągów – w zależności od wybranego programu karmienia, wielkości obsady oraz rodzaju stosowanej paszy w systemie koralikowym lub spiralnym. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się świetnie tam, gdzie system będzie musiał radzić sobie z częstymi zmianami przebiegu paszociągu, drugie będzie lepsze do chlewni, gdzie liczy się mała awaryjność i brak tendencji do zapychania się urządzenia. Dla optymalnego rozwoju i sprawnego pobierania paszy konieczne jest także zastosowanie odpowiednich poideł. Do najwygodniejszych rozwiązań należą klasyczne poidła miseczkowe.